استنتاق

استنتاق

استنتاق

با سلام و سپاس از حسن انتخابتون…
ما در سایت مهارتو قصد داریم اطلاعاتی درباره “استنتاق” را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.با ما همراه باشید.

استنتاق

استنطاق

بازجویی (به انگلیسی: Interrogation) یا بازپرسی (به انگلیسی: Questioning) مصاحبه‌ای است که معمولاً توسط افسران پلیس، نیروهای اطلاعاتی و نظامی همچنین مأمورین صلاحیت‌دار قضایی (بازپرس، دادیار و…)، با هدف تحقیق و کشف حقیقت از سوی متهم، شاهد یا قربانی انجام می‌شود. به عبارت دیگر، بازجویی روشی قضایی با رعایت حقوق دفاعی متهم و تشخیص اتهام درست از نادرست است که توسط مقام قضایی یا امنیتی صورت می‌گیرد. به فردی که بازجویی را انجام می‌دهد بازجو یا بازپرس می‌گویند.

اصول بازجویی “استنتاق”

 1. تعیین اهداف
 2. ابتکار (طرح و نقشه ای که بازجو می‌کشد تا مجهولات خود را حل کند)
 3. صحت و درستی: بازجو باید بفهمد کدام مطالب یا جواب با سؤال او مطابقت دارد و کدام ندارد.
 4. تأثیر و برتری شخصیتی، سیاسی و روانی، بر متهم به‌جای استفاده از زور و فشار
 5. رعایت حفاظت.

مواردی که ابتکار عمل را از بازجو می‌گیرد “استنتاق”

 1. عصبانیت
 2. عدم توجه به تناقض گوئی‌های متهم.
 3. دوستی بیش از حد در حین بازجویی با متهم.

مراحل بازجویی “استنتاق”

 1. تهیه طرح (طرح چگونگی انجام بازجویی)
 2. گرفتن تماس (تماس فنی است که بازجو برای نزدیک شدن یا تشویق طرف مقابل جهت گرفتن مطلب مورد نظر به‌کار می‌برد)
 3. انجام سوالات
 4. مرحله نهائی (شکست متهم و نتیجه‌گیری)
 5. تهیه گزارش

انواع سوالات “استنتاق”

 1. سوالات معمولی
 2. سوالات کنترلی (یعنی سوالاتی که از قبل جواب آنرا می‌دانیم)
 3. سوالات نامربوط
 4. سوالات مستقیم و هدایت شونده

تکنیک ها “استنتاق”

اعتراف گیری

پیشنهاد پذیری (Suggestibility) به معنی میزان گرایش فرد برای پذیرش آن چیزی هست که دیگران به او پیشنهاد میکنند. در این تکنیک بازجو می کوشد تا سطح پیشنهاد پذیری را در مورد فرد دستگیر شده بالا ببرد. برخی از متد های رایج عبارتند از محرومیت از خواب ,ایجاد نویز مداوم و یا استفاده از دارو های گاما آمینوبوتیریک اسید نظیر تیوپنتال سدیم. استفاده از چنین روش هایی ممکن است شکنجه تلقی شود. به علاوه چنین متد هایی باعث میشود تا فرد دستگیر شده اطلاعات قابل اعتمادی ارائه نکند.

فریب “استنتاق”

فریب دادن نقش مهمی در یک بازجویی ایفا میکند. در آمریکا قانونی وجود ندارد که بازجو را از اغراق کردن در مورد شدت جرم, دروغ گفتن به فرد مظنون و یا دروغ درباره ی اعترافاتِ مجرم دیگر برحزر دارد.

تغییر در علائم کلامی و غیر کلامی “استنتاق”

شخص دروغگو و شخص راستگو در طول مدت بازجویی علائم کلامی و رفتاری متفاوتی را از خود نشان میدهند. ثابت شده که دروغگویان در هنگام دروغ گفتن کمتر لبخند میزنند, وقفه های کمتری در بیان دارند و از ارتباط چشمی خودداری میکنند. تحقیقی در این زمینه نشان داده که رفتار شخص فریبکار در سه شکل مختلف جلوه میکند:

 1. رویکرد احساسی: فرد دروغگو رفتار خود را بر اساس احساساتی که دارد تغییر میدهد. برای مثال اگر فرد دروغگو احساس گناه کند ممکن است جهت نگاه خود را تغییر دهد و به چیز دیگری خیره شود.
 2. رویکرد شناختی: برای دروغ گفتن به زمان بیشتری برای فکر کردن نیاز است. به علاوه دروغگو در بیان خود بیشتر مرتکب اشتباه میشود.
 3. شخص دروغگو تلاش میکند تا ظاهر خود را صادقانه نشان دهد و رفتار خود را به گونه ای تغییر دهد تا دروغ های خود را باور پذیر جلوه دهد.

زیرپاکشی (بالارونده – پایین رونده) “استنتاق”

زیرپاکشی وادار کردن کسی به بیان رازهای خود است. این روش به دو صورت بالا رونده و پایین رونده صورت میگیرد. در روش بالارونده بازجو به تایید و تمجید از فرد مظنون میپردازد و تلاش میکند تا با ساختن فضای مثبت, فرد مظنون را وادار به صحبت کند و اطلاعات لازم را از او بدست بیاورد. در روش پایین رونده بازجو تلاش میکند تا با فحاشی و تحقیر کردن به مظنون, او را وادار به حرف زدن کند. در واقع در این روش فرد بازجو از راه کلامی و روانی مظنون را مورد آزار و اذیت قرار میدهد.

پلیس خوب-پلیس بد “استنتاق”

“پلیس خوب – پلیس بد” یکی از روش های مرسوم در بازجویی است که در آن دو بازجو, دو روش مختلف را در رویارویی با مظنون در پیش میگیرند. در این روش پلیس بد مظنون را تحت فشار قرار میدهد اما پلیس خوب از مظنون حمایت میکند. هدف از این روش این است که فرد متهم از ترسِ خشم پلیس بد به پلیس خوب پناه بیاورد و با او همکاری کند.

استفاده از دارو های اثرگذار بر ذهن

در گذشته از سروم های حقیقت (که توانایی اثرگذاری بر ذهن را داشتند) در طول بازجویی استفاده میشد. برای مثال سیا در دهه ی 50 میلادی و در قالب پروژه ام‌کی‌اولترا تلاش کرد تا مُشتقاتی از ال اس دی تولید کند که مانند سِروم حقیقت عمل کند.

اما امروزه استفاده از دارو به منظور بازجویی غیر مؤثر و غیر قانونی است. قانونی که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد (resolution 43/173 of 9 December 1988) و در حمایت از حقوق زندانیان و افراد بازداشتی ارائه شد, استفاده از هر متدی که به توانایی های تصمیم گیری و قضاوت کردن آسیب میزند منع کرده است. به علاوه سازمان همکاری های جهانی بهداشت و سازمان همکاری های بهداشتی آمریکا هم این روش ها را ممنوع کرده اند.

شکنجه “استنتاق”

استفاده از شکنجه سابقه ی طولانی در طول تاریخ دارد. در طول جنگ سرد سازمان سیا متد هایی نظیر بی خوابی و القای حس غرق‌شدن و شوک الکتریکی که در گشتاپو و کاگ ب استفاده میشد را تغییر داد.

همین طور سازمان سیا تحقیقاتی بر روی شکنجه ی بدون لمس (no-touch torture) که شامل محرومیت از لمس Sensory deprivation و اعمال فشار روانی میشود انجام داد. پس از افشای اخبار شکنجه های سازمان سیا در دهه ی 70 میلادی سازمان سیا به طور گسترده ای این گونه فعالیت ها را متوقف کرد.

کاربران گرامی! شما می توانید با ثبت نظرات و پیشنهادات خود در بخش نظرات مارا از دیدگاه هایتان مطلع نمایید.

از این مطالب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.