بیمه سلامت ایرانیان

بیمه سلامت ایرانیان

بیمه سلامت ایرانیان

با سلام و سپاس از حسن انتخابتون…
ما در سایت مهارتو قصد داریم اطلاعاتی درباره “بیمه سلامت ایرانیان” را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.با ما همراه باشید.

بیمه سلامت ایرانیان

بیمه سلامت ایرانیان

شرایط گرفتن دفترچه بیمه سلامت ایرانیان

برخی از افراد به دلیل مشکلات مالی، توانایی دریافت دفترچه تامین
اجتماعی را ندارند. بیمه سلامت به منظور کمک به این افراد در زمینه
خدمات بهداشتی و به جهت بهبود اوضاع سلامت و درمان افراد به وجود
آمد. منبع این بیمه یارانه ای است که  به مردم تعلق میگیرد و مبلغ
۲۸۵ هزار تومان به عنوان حق بیمه از یارانه ها تامین میشود.

بیمه سلامت در سال ۱۳۹۳ و بعد از ابلاغ سیاست های کلی نظام،
برای آن دسته از افرادی که تحت پوشش هیچ نوع بیمه درمانی
نیستند، به وجود آمد. تفاوت این بیمه با بیمه تامین اجتماعی در این
است که  این بیمه فاقد بازنشستگی است و فقط شامل بیمه پایه
درمان میشود. در حال حاضر، سازمان بیمه سلامت ۷۰ درصد از
هزینه های بستری در بیمارستان های دولتی را تحت پوشش
خود قرار میدهد
و طرف قرارداد با ۶ هزار مرکز درمانی است و  با ۱۰۴
بیمارستان که ۵۳ مورد از آنها دولتی است و حدود ۳ هزار پزشک قرارداد
بسته است.

اگر کسی که دفترچه بیمه سلامت داشته باشد در یکی از بیمارستان
ها و مراکز بهداشتی-درمانی که با این نوع بیمه قرارداد ندارند هرنوع
خدمات درمانی شامل بستری و درمان سرپایی انجام دهد، دولت
خسارت را به او برمیگرداند. همچنین، بانوانی که سرپرست خانوار
هستند در صورتی که تحت پوشش هیچ نوع بیمه ای نباشند، میتوانند
از این بیمه استفاده کنند. این سازمان، برای تمام اقشار جامعه، بیمه
های متنوعی را ارائه میدهد. در ادامه به توضیح هرکدام از این انواع
بیمه ها می پردازیم.

بیمه سلامت همگانی

این نوع بیمه بدون دریافت هیچ هزینه و حق بیمه ای تمام خدمات درمانی بیمه شده را به طور رایگان فقط برای اقشار خاص و تحت شرایط خاص انجام میدهد. کسانی که دارای دفترچه بیمه سلامت هستند دیگر نمیتوانند در بخش خصوصی یا بیمه های دیگر مثل تامین اجتماعی تحت پوشش قرار بگیرند یا دفترچه بگیرند. آن دسته از افرادی که تحت پوشش ببمه دیگری بودند و چند ماه است که از پوشش آنها خارج شده اند میتوانند برای بیمه سلامت همگانی اقدام نمایند. مثلا کارگران فصلی که تحت پوشش بیمه بودند و در حال حاضر در شرایط از کار افتادگی قرار دارند و همچنین ۶ ماه از پایان قراردادشان گذشته است، میتوانند تحت پوشش بیمه سلامت همگانی قرار بگیرند.

بیمه سلامت همگانی بر خلاف بیمه سلامت روستاییان دارای سیستم ارجاع نیست و بیمه شده میتواند مانند بیمه تامین اجتماعی در مواقع لازم به متخصص مراجعه کند. حدود ۱۰ درصد از بیمه شدگان بیمه سلامت را بیمه شدگان همگانی تشکیل میدهند. افرادی که به سن قانونی رسیده باشند میتوانند به صورت فردی از این بیمه استفاده کنند. همچنین در صورتی که خودتان یا اطرافیانتان دچار یکی از  بیماری های خاص باشید میتوانید از مزایای بیمه سلامت به صورت رایگان استفاده کنید.

بیمه سلامت ایرانیان

بیمه سلامت ایرانیان

بیمه ایرانیان یکی دیگر از بیمه های ارائه شده توسط سازمان بیمه سلامت است. بعضا بیمه سلامت ایرانیان را با بیمه همگانی یکی می پندارند.تفاوت این دو نوع بیمه در این است که برای بیمه سلامت ایرانیان باید هزینه ای پرداخت شود، اما بیمه سلامت همگانی به صورت رایگان است. حق بیمه این بیمه، سالیانه ۵۵۰ هزار تومان است که دولت حدود نصف این مبلغ را پرداخت میکند. بیمه شده باید مبلغ ۲۶۴ هزار تومان را برای یک  سال پرداخت کند. در بیمه سلامت ایرانیان، تمامی افرادی که هیچ پوشش بیمه ای ندارند، تحت پوشش این بیمه قرار میگیرند.

اگر کسی تمایل داشته باشد میتواند در کنار این بیمه یک بیمه تکمیلی  هم برای درمان بیماری هایی که هزینه بالایی دارند و تحت پوشش بیمه سلامت قرار نمیگیرند برای خود انتخاب کند. در مورد شرایط سرپرستی هم به این صورت است که پسرهای بالای ۱۸ سال در صورتی  که تحت پوشش بیمه از طرف خانواده خود نباشند میتوانند به عنوان سرپرست در بیمه سلامت ثبت نام کنند.

بیمه شدگانی که تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد امام خمینی هستند و همچنین کارکنان دولت و خانواده شهدا میتوانند به صورت رایگان از بیمه سلامت ایرانیان و خدمات درمانی آن در بیمارستان های دولتی و خصوصی استفاده کنند. ۱ در صد از بیمه شدگان را بیمه ایرانیان تشکیل میدهند.

بیمه سلامت ایرانیان بیمه روستاییان

این بیمه نامه تقریبا یکی از زیرمجموعه های بیمه همگانی است. به صورتی که تمام حق بیمه روستاییان را دولت پرداخت میکند. این بیمه شامل همه روستاییان و ساکنین شهرهایی میشود که زیر ۲۰ هزارنفر جمعیت دارند. تقریبا ۶۸ درصد بیمه شدگان بیمه سلامت را بیمه شدگان روستایی تشکیل میدهند. از شرایط گرفتن دفترچه بیمه سلامت روستایی ارائه آخرین دفترچه ای که اعتبارش را از دست داده و از نظر خانه بهداشت و شورای محل تایید شده باشد و ارائه شناسنامه سرپرست و شناسنامه فرزندان دختر بالای ۱۵ و پسر بالای ۲۰ سال می باشد.

بیمه سلامت ایرانیان

بیمه سلامت کارکنان دولت

همه کارکنان دولت و افراد استخدام شده در سازمان های زیر نظر دولت، تحت پوشش این این بیمه قرار میگیرند.  ۱۶ درصد بیمه شدگان بیمه سلامت را کارکنان دولت تشکیل میدهند.

بیمه سلامت سایر اقشار

تمامی طلبه های حوزه های علمیه و جانبازان و مددجویان بهزیستی و دانشجویان و خانواده شهدا تحت پوشش بیمه سلامت سایر اقشار قرار میگیرند. ۵ درصد بیمه شدگان بیمه سلامت را سایر اقشار تشکیل میدهند.

بیمه سلامت برای بیماری های خاص

بیمه سلامت انواع بیماری های خاص مثل ام اس و بیماری های هموفیلی و تالاسمی و پیوند کلیه و دیالیز و تمامی بیماران کلیوی را تحت پوشش قرار میدهد. این نوع افراد دفترچه بیمه مخصوص بیماری های خاص را دریافت میکنند. در حال حاضر ۶۸ هزار نفر تحت پوشش این بیمه قرار دارند.

بیمه سلامت ایرانیان

 نحوه ثبت نام برای گرفتن دفترچه بیمه سلامت

ثبت نام برای گرفتن یا دریافت دفترچه بیمه سلامت به صورت اینترنتی و حضوری انجام میشود. اگر بخواهید که به صورت حضوری ثبت نام را انجام دهید باید به دفاتر پیشخوان مراجعه نمایید. همه عملیات های دفترچه از جمله ابطال و صدور المثنی و تمدید دفترچه در دفاتر پیشخوان انجام میگردد. شرایط ثبت نام برای دفترچه داشتن کارت ملی، شناسنامه و در صورت داشتن صفحه توضیحات شناسنامه کپی از آن و کپی از صفحه اول شناسنامه همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال و افراد تبعی و یک قطعه عکس جدید ۳ در ۴ برای افراد بالای ۲ سال است. نصف هزینه ثبت نام برای دریافت دفترچه را دولت و نصف بقیه را خود شخص پرداخت میکند.

از نصف مقدار تعیین شده اگر فرد نیازمند باشد ۳۵ درصد آن توسط کمیته امداد و بهزیستی تخفیف داده میشود. پرداخت هزینه برای زوجین و فرزندان زیر ۱۸ سال اجباری است و مبلغ آن ۲۷۰ هزار تومان برای هر فرد در هر سال است. پس از ثبت نام، طی مراحلی اطلاعات شما را ارزیابی میکنند و دفترچه کمتر از یک ماه به شما تحویل داده میشود. مدت اعتبار این بیمه نامه یک ساله است.

هزینه تمدید دفترچه بیمه سلامت ۳ هزار تومان است. برای صدور مجدد دفترچه بیمه برای بار اول مبلغ ۹ هزار تومان و برای بار دوم مبلغ ۱۸ هزار تومان از بیمه شدگان دریافت میگردد. از شرایط مهم ثبت نام در این بیمه تحت پوشش نبودن هیچ نوع بیمه ای از جمله تامین اجتماعی و بیکار بودن است. اگر دارای دفترچه بیمه تامین اجتماعی بودید اول باید آن را باطل کنید بعد نسبت به دریافت دفترچه بیمه سلامت اقدام کنید. به محض اینکه فرد مشغول به کاری شود و مشمول بیمه تامین اجتماعی شود، از این بیمه خارج میشود اما تا یک سال میتواند با همراه داشتن دفترچه بیمه سلامت از مزایای این بیمه استفاده کند.

از این مطالب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.