دماسنج جیوه ای

دماسنج جیوه ای

دماسنج جیوه ای

با سلام و سپاس از حسن انتخابتون…
ما در سایت مهارتو قصد داریم اطلاعاتی درباره “دماسنج جیوه ای” را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.با ما همراه باشید.

دماسنج جیوه ای

دماسنج جیوه ای

دماسنج جیوه‌ای

دماسنج جیوه‌ای درون شیشه، توسط فیزیکدان دانیل گابریل فارنهایت در آمستردام اختراع شد(۱۷۱۴). این دماسنج شامل یک حباب حاوی جیوه در اتصال با یک لوله‌ی شیشه‌ای باریک است. حجم لوله شیشه‌ای بسیار کمتر از حجم حباب، ساخته می‌شود. حجم جیوه به آرامی با دما تغییر می‌کند و این تغییر، ستون باریکی از جیوه را درون لوله به حرکت درمی‌آورد. فضای خالی بالای جیوه درون لوله ممکن است از گاز نیتروژن پر شود یا اینکه یک خلا جزئی باشد.

دماسنج جیوه ای گستره دماسنجی

دماسنج جیوه‌ای می‌تواند گستره دمایی بین ۳۷- تا ۳۵۶ درجه سلسیوس را اندازه‌گیری کند. حداکثر دمای قابل اندازه گیری می تواند افزایش یابد. وجود نیتروژن در بالای جیوه باعث افزایش فشار سطح جیوه و در نتیجه افزایش نقطه جوش آن می‌شود. در این شرایط گستره دماسنجی می‌تواند تا ۸۰۰ درجه سلسیوس افزایش یابد.

جیوه

جیوه، ژیوه یا سیماب نام یک عنصر شیمیایی با نماد Hg و عدد اتمی ۸۰ است. جیوه در زبان فارسی به معنی زنده و در زبان‌های دیگر نیز با نام‌های نقرهٔ زنده یا hydrargyrum و Mercury هم شناخته می‌شود. در یونانی “hydr” به معنی آب و “argyros” به معنی نقره است. جیوه یک عنصر سنگین بلوک دی است و تنها فلزی است که در شرایط استاندارد دما و فشار مایع است. عنصر دیگری که در این شرایط مایع باشد، برم است. فلزهای دیگر مانند سزیم، فرانسیم، گالیم و روبیدیم در دمایی بالاتر از شرایط استاندارد ذوب می‌شوند. دمای ذوب −۳۸٫۸۳ °C و نقطهٔ جوش ۳۵۶٫۷۳ °C . جیوه نیز از این قرار است .

رسوب‌های جیوه در سراسر زمین پیدا می‌شود، اما بیشتر به صورت شنگرف (سولفیدهای جیوه) این رنگدانهٔ قرمز شنگرفی بیشتر از راه کاهش شنگرف بدست می‌آید. شنگرف بسیار سمّی است به ویژه اگر گرد و غبار آن بوییده یا خورده شود. راه دیگر مسمویت جیوه قرار گرفتن در برابر ترکیب‌های حل شدنی جیوه در آب است مانند کلرید جیوه(II) یا متیل‌جیوه، تنفس بخار جیوه یا خوردن خوراک‌های دریایی آلوده به جیوه.

جیوه در دماسنج، فشارسنج (بارومتر، مانومتر)، فشارسنج خون، کلید جیوه‌ای، شیرهای شناور و دیگر ابزارها. البته به دلیل زهرآگین بودن این عنصر، تلاش شده تا از فشارسنج‌های خون و دماسنج‌های جیوه‌ای در بیمارستان‌ها پرهیز شود و به جای آن از ابزارهای الکلی، آلیاژهای اوتکتیک مانند گالینستان، ابزارهای الکترونیکی یا با پایهٔ ترمیستور بهره برده شود. اما همچنان کاربرد جیوه در زمینهٔ پژوهش و ساخت مواد آمالگام دندانی برای پرکردن دندانها پابرجا است. جیوه کاربرد نوری هم دارد: اگر جریان الکتریسیته از بخار جیوهٔ درون یک لولهٔ فسفری گذرانده شود، موج‌های کوتاه فرابنفش پدید می‌آید در اثر این موج‌ها فسفر به درخشش می‌افتد و نور مرئی تولید می‌شود (مانند لامپ مهتابی).

کاربران گرامی! شما می توانید با ثبت نظرات و پیشنهادات خود در بخش نظرات مارا از دیدگاه هایتان مطلع نمایید.

از این مطالب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.