زانکس

زانکس

با سلام و سپاس از حسن انتخابتون…
ما در سایت مهارتو قصد داریم اطلاعاتی درباره “زانکس” را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.با ما همراه باشید.

زانکس

آلپرازولام دارای چندین نام تجاری ازجمله Apo-alperaz ,Xanal ,Razoalperazolam، زاناکس (Xanax)، نیراوام (Niravam)، آلپرازولام تی اس (Alprazolam-ts) و آلپرازولام تی دی (Alprazolam-td) است.

کاربردها زانکس

این دارو برای تسکین اضطراب، اختلالات خواب و اختلال هراس تجویز می‌شود.در ایالات متحده ، آلپرازولام برای درمان اختلال هراس با یا بدون آگورافوبیا تأیید شده توسط FDA است. Alprazolam توسط فدراسیون جهانی انجمن های روانپزشکی بیولوژیکی (WFSBP) برای موارد مقاوم در برابر درمان اختلال هراس توصیه می شود که هیچ گونه سابقه تحمل یا وابستگی وجود ندارد . این دارو دارای اثر ضد افسردگی است و بنابراین در بعضی موارد برای افراد افسرده تجویز می‌شود. از این دارو همچنان به عنوان سایکو اکتیور با متادون جهت افزایش سرخوشی نیز استفاده میگردد.سایر کاربردها شامل درمان تهوع ناشی از شیمی درمانی به همراه سایر درمانها است. بهبود GAD بطور کلی طی یک هفته اتفاق می افتد. آلپرازولام به طور کلی از طریق دهان مصرف می شود .

آلپرازولام معمولاً با داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین (Prozac) تجویز می‌شود، مصرف هم‌زمان این دارو با فلوکستین و سرترالین (آسنترا، Asentra) غلظت پلاسمایی آلپرازولام را بیشتر و نیمه عمر آن را طولانی‌تر می‌کند.

آلپرازولام از بنزودیازپین‌ها است.

مکانیسم اثر

مانند سایر بنزودیازپین‌ها به‌عنوان آگونیست‌های گیرنده بنزودیازپین بر روی غشای سلول‌های عصبی اثر می‌کند و باعث تسهیل ورود یا افزایش عمل گاما آمینوبوتیریک اسید می‌شود و ورود یون کلر را به سلول‌ها افزایش می‌دهد.

چگونگی مصرف زانکس

آلپرازولام در مقادیر متفاوت برای مشکلات گوناگون تجویز می‌شود. هیچ‌گاه نباید بیشتر یا کمتر از مقدار تجویزشده مصرف کرد. شکل مایعِ آلپرازولام را می‌توان با مایعات یا غذاهای نیمه‌جامد مانند مارمالاد مخلوط کرد. نباید اجازه داد آلپرازولام مایع یخ بزند. اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامهٔ داروییِ منظم خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد،همچنین حداکثر دوز مصرف برای افراد خاص چهار میلی گرم در روز می باشد،در صورت مصرف بیش از حد حتما به پزشک مراجعه کنید. موارد احتیاط

زانکس
قرص‌های ۳ خط آلپرازولام (۲میلی‌گرمی)

درصورت وجود هریک از موارد زیر، پیش از مصرفِ آلپرازولام، باید پزشک را مطلع ساخت:

حساسیت به آلپرازولام یا دیگر بنزودیازپین‌ها، یا به هرنوع مادهٔ غذایی، رنگ‌های خوراکی، یا نگه‌دارنده‌ها.

بارداری یا شیردهی. به این موارد توجه کنید:

مصرف داروهای دیگر، به‌ویژه الکل، آرامبخش‌ها، ضدافسردگی‌ها، داروهای ضدصرع، و تشنج.

سابقه یا ابتلا به گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم)، سوءمصرف الکل یا مواد مخدر، میاستنی گراو، بیماری انسدادی ریوی مزمن شدید، یا آمفیزم.

توصیه هنگام مصرف

مصرف‌کنندهٔ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. تا هنگامی که پاسخ بدن بیمار به آلپرازولام مشخص نشده‌است، باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.

اگر مصرف‌کننده در طی درمان با آلپرازولام، دچار افکار یا احساسات عجیب شود، باید موضوع را با پزشک در میان بگذارد. باید آلپرازولام را دور از دسترس کودکان، دور از حرارت، نور مستقیم، و حرارت نگهداری شود،همچنین حداکثر دوز مجاز از آلپرازولام چهار میلی گرم در روز است،در صورت مصرف بیش از حد یا اوردوز به اورژانس مراجعه کنید.به دلیل نگرانی در مورد سوء استفاده ، برخی از آلپرازولام را به عنوان یک درمان اولیه برای اختلال هراس توصیه نمی کنند.

اگر به طور ناگهانی مصرف کاهش یابد ، علائم ترک یا بازگشت ممکن است رخ دهد. به تدریج کاهش دوز در طی هفته ها یا ماه ها مورد نیاز باشد. آلپرازولام در درجه اول از طریق CYP3A4 متابولیزه می شود. ترکیب بازدارنده CYP3A4 مانند سایمتیدین ، اریترومایسین ، norfluoxetine ، فلووکسامین ، ایتراکونازول ، کتوکونازول ، نفازودون ، propoxyphene و ریتوناویر باعث تاخیر پاکسازی کبدی آلپرازولام می شود که ممکن است باعث تجمع آن و افزایش شدت اثرات جانبی آن شود.

عوارض دارویی

عوارض جانبی رایج شامل خواب آلودگی ، افسردگی ، سردرد ، احساس خستگی ، خشکی دهان و مشکلات حافظه است. فراموشی آنتروگراد و مشکلات تمرکز

مصرف در بارداری

استفاده از آلپرازولام در دوران بارداری با ناهنجاری های مادرزادی همراه است ، و استفاده در سه ماهه آخر ممکن است باعث وابستگی به داروی جنین و علائم ترک در دوره پس از زایمان و همچنین نقص در نوزادان و مشکلات تنفسی شود. با این حال ، در مصرف کنندگان طولانی مدت بنزودیازپین ها ، قطع ناگهانی به دلیل نگرانی از تراتوژنز ،خطر ابتلا به علائم ترک شدید و تأثیر دوباره ای شدید از اختلال سلامت روانی اساسی دارد . سقط های خود به خودی ممکن است ناشی از برداشت ناگهانی داروهای روانگردان از جمله بنزودیازپین ها باشد.

نبایدها

مصرف‌کنندهٔ آلپرازولام نباید نوشیدنی‌های الکلی یا دیگر داروهای خواب‌آور استفاده کند. این کار، خواب‌آلودگی را افزایش و سطح هشیاری را کاهش می‌دهد.

مصرف هم‌زمان آلپرازولام و داروهایی نظیر (استامینوفن، کتوکانازول، آسپرین) باعث ایجاد تداخل شدید دارویی خواهد شد.

قبل از مصرف حتماً با پزشک خود در موارد تداخل دارویی مشورت کنید.در اختلال شخصیت مرزی (جایی که ممکن است باعث خودکشی و عدم کنترل ) شود.

مصرف بیش از ۲ میلیگرم آلپرازولام در اوایل دورهٔ درمان (هفتهٔ اول) باعث سرکوب خفیف سیستم تنفسی و در بیماران دچار آپنهٔ خواب باعث تنگی نفس در خواب یا قطع کامل تنفس خواهد شد.

نباید آلپرازولام را به‌عنوان یک قرص خواب‌آور استفاده کرد، مگر آنکه برنامهٔ درمانیِ بیمار اجازه دهد تا ۷–۸ ساعت خواب داشته‌باشد. در غیر این صورت، تا زمان خروج دارو از بدن، شخص ممکن است خواب‌آلوده باشد یا اختلال حافظه داشته‌باشد. دوز مصرف این دارو زیر نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب یا پزشک متخصص اعصاب و روان داده شود.

با توجه به مصرف خودسرانهٔ آلپرازولام در ایران، در صورتی که دچار مشکل بی خوابی شدید هستید ابتدا با روانپزشک خود مشورت کنید سپس اقدام به استفاده بنزودیازپین‌ها کنید. موارد جایگزین مانند زولپیدم(Ambien) توسط روانپزشک تجویز خواهد شد. در موارد شدیدتر استفاده از کلونازپام و لورازپام الزامی است. از مصرف خودسرانهٔ آلپرازولام برای خواب جداً خودداری فرمایید.

مصرف بیش از حد زانکس

حداکثر دوز توصیه شده روزانه 10 میلی گرم در روز است. علایم مصرف بیش از حد آلپرازولام بسته به مقدار مصرف شده می تواند از خفیف تا شدید باشد ،در صورت مصرف سایر داروها. مصرف بیش از حد آلپرازولام باعث سرکوب بیش از حد سیستم عصبی مرکزی (CNS) می شود و ممکن است شامل یک یا چند مورد از علائم زیر باشد:

زانکس وابستگی و ترک دارو

احتمال سوءاستفاده در بین کسانی که از آن به دلایل پزشکی استفاده می کنند بحث برانگیز است ، در حالی که برخی بررسی ها توسط متخصصین بیان می کنند که این خطر کم و مشابه سایر داروهای بنزودیازپین است.

برخی دیگر اظهار داشتند كه خطر جدی سوء استفاده و وابستگی در بیماران و كاربران غیر پزشكی وجود دارد که به دلیل كوتاه بودن نیمه عمر و شروع سریع عمل ممكن است باعث سوء استفاده شود. در مقایسه با تعداد زیادی از نسخه ها ، افراد نسبتاً معدودی با ابتکار عمل خود میزان دوز خود را افزایش می دهند و یا درگیر رفتارهای جستجوی مواد مخدر می شوند . همه اثرات خروج نشانه وابستگی واقعی یا خروج نیستند.

عود علائمی مانند اضطراب به سادگی می تواند نشان دهد كه این دارو اثر ضد اضطراب مورد انتظار خود را داشته است و در صورت عدم وجود دارو ، این علائم به سطح پیش درمانی برگشته است. اگر علائم شدیدتر یا مکرر باشد ، ممکن است فرد به دلیل برداشتن دارو ، اثر برگشتی را تجربه کند. هر یک از این موارد بدون اینکه شخص واقعاً به مواد مخدر وابسته باشد می تواند رخ دهد.

خطای یادکرد: برچسب تمام کنندهٔ بدون برچسب در صورت تجویز دارو با دوز بالاتر از مقدار توصیه شده ، احتمال بروز واكنش ترك بیشتر است یا اگر كسی دارو را به طور كلی متوقف كند، بدون آنكه به آرامی اجازه بدن را به رژیم با دوز كمتری بكشد.

زانکس تداخلات دارویی

قرص آلپرازولام Alprazolam با داروهای زیر تداخل ایجاد می‌کند:

  • داروهای خواب‌آور (مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam با داروهای خواب می‌تواند باعث مرگ ناگهانی در خواب شود)
  • داروهای مسکن مانند استامینوفن و ایبوپروفن و نوافن و …
  • داروهای سرفه
  • داروهای شل‌کننده عضلات
  • داروهای صرع و ضد تشنج
  • داروهای افسردگی

از این مطالب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.