طريقه مصرف قرص ال دی بعد از نزديكی

طريقه مصرف قرص ال دی بعد از نزديكی

طريقه مصرف قرص ال دی بعد از نزديكی

سلام و عرض ادب “طريقه مصرف قرص ال دی بعد از نزديكی” خدمت کاربران گرامی مهارتو و ممنون از اینکه وقت خود را در اختیار وب سایت مهارتو قراردادید.

پیشگیری اضطراری از بارداری (به انگلیسی: Emergency postcoital contraception) که (اختصاری EC) خوانده می‌شوند به روش‌هایی اشاره دارد

که پس از انجام مقاربت از باردار شدن جلوگیری می‌کنند.

طريقه مصرف قرص ال دی بعد از نزديكی

روش‌های پیشگیری

جلوگیری اورژانسی از حاملگی معمولاً دو صورت دارند:

  • مصرف قرص
  • استفاده از آی‌یودی

مصرف قرص

قرص‌های پیش‌گیری اضطراری (ECPs) که در اصطلاح قرص فشار یا

قرص صبح روز بعد (به انگلیسی: Morning-after Pill) نامیده می‌شوند، قرص‌هایی هستند که از لقاح و تخمک‌گذاری جلوگیری می‌کنند.

انواع قرص‌ها

سه نوع قرص فشار برای جلوگیری از بارداری وجود دارد:

  • قرص‌های ترکیبی استروژن و پروژستین
  • قرص‌های تنها پروژستینی مانند لوونورژسترول
  • قرص‌های پادپروژستینی مانند میفپریستون و اولیپریستال‌استات و الا‌‌وان
  • طريقه مصرف قرص ال دی بعد از نزديكی

طرز استفاده

قرص‌های فشار درصورتی که درعرض ۷۲ ساعت (سه روز) پس از مقاربت خورده شوند می‌توانند از بارداری جلوگیری کنند. این قرص‌ها به‌علت داشتن مقادیر زیاد هورمون، اثر ضد بارداری خود را نشان می‌دهند. در صورتی که این قرصها بعد از آمیزش جنسی، هر چه سریعتر خورده شوند (مخصوصا در ۲۴ ساعت اول) اثر بیشتری خواهند داشت.(خوردن دو عدد قرص یکجا در اولین فرصت )

امکان استفاده از قرص‌های ضد بارداری دیگر در صورت عدم دسترسی به قرصهای فشار امکان‌پذیر است. می‌توان بعد از انجام آمیزش جنسی، دو قرص اچ‌دی HD را باهم خورد و سپس ۱۲ ساعت بعد، دوقرص دیگر. این چهار قرص حتماً باید در عرض ۷۲ ساعت بعد از مقاربت خورده شوند. هرچه زودتر این قرص‌ها خورده شوند، تأثیر آن‌ها بیشتر خواهد بود.

  • می‌توان از قرص‌های ال دی LD هم استفاده نمود

توجه: از مصرف هم‌زمان چهار عدد قرص اجتناب نمایید (عوارض خطرناک)

عوارض جانبی

عوارض جانبی این قرص‌ها متفاوت است. تهوع، استفراغ، سردرد، حساس شدن پستان‌ها، سرگیجه، احتباس مایعات در بدن و خونریزی‌های نامنظم. این عوارض جانبی معمولاً بعد از یکی دو روز از بین خواهند رفت. با خوردن این قرصها همراه با غذا یا مصرف داروهای ضد تهوع، می‌توان از احساس تهوعی که خوردن این قرصها ایجاد می‌کند کم نمود. در صورتی که در عرض یکساعت که قرصها را مصرف نمودید، استفراغ کردید، باید دوباره قرصها را بخورید.

نکات ویژه برای جلوگیری از حاملگی ناخواسته

چنانچه برای جلوگیری قرص استفاده می کنید، هرروز یک بار این کار را انجام دهید حتی میتوانید برای این کار یادآور استفاده قرص ها را در گوشی خویش فعال کنید. در موقع استفاده این قرص ها مکمل دارویی هم استفاده کنید، به عنوان مثال قرص آهن هر چند که ضروری نیستند ولی میتوانند در سلامت بیشتر شما هم تاثیر گذار باشند.

 

از مکمل های شناخته شده استفاده کنید تا اثر بخشی قرص ضد بارداری از بین نرود، به عنوان مثال نمی توانید در موقع استفاده قرص های جلوگیری، داروهای ضد سرطان را استفاده کنید.

چنانچه تصمیم استفاده آنتی بیوتیک را دارید پیش از آن حتماً با پزشک خویش مشورت کنید تا تداخلی در استفاده قرص های جلوگیری از حاملگی ناخواسته به وجود نیاید.

منبع: ویکی پدیا

برای ادامه مطالب وب سایت مهارتو منبع مهارتو را کلیک  بفرمایید.

منبع : مهارتو

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.