مدرک فوق دیپلم

مدرک فوق دیپلم

مدرک فوق دیپلم

با سلام و سپاس از حسن انتخابتون…
ما در سایت مهارتو قصد داریم اطلاعاتی درباره “مدرک فوق دیپلم” را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.با ما همراه باشید.

برای اخذ مدرک فوق دیپلم به‌صورت پیوسته یا کاردانی پیوسته نیازی به مدرک پیش‌دانشگاهی ندارید؛ بنابراین تمام فارغ‌التحصیلان دیپلم نظام قدیم، هنرستان نظام قدیم، دیپلم نظری (ریاضی، تجربی، انسانی) نظام جدید، کاردانش و فنی حرفه‌ای می‌توانند برای فوق دیپلم پیوسته ثبت‌نام کنند.

بدون کنکور است

ثبت‌نام در فوق دیپلم پیوسته بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی (معدل) است.

دانشگاه های آزاد، علمی کاربردی، فنی حرفه ای و غیرانتفاعی رشته‌های مختلف این مقطع تحصیلی را تدریس می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر دانشگاه بر روی نام آن کلیک کنید.

امکان ادامه تحصیل وجود دارد

شاید این نگرانی برای شما پیش بیاید که درصورتی‌که بدون گذراندن پیش‌دانشگاهی وارد دانشگاه شوید، در آینده نتوانید تحصیلات خود را ادامه دهید؛ اما نگران نباشید. بعد از اخذ مدرک فوق دیپلم، این مدرک برای شما به‌جای مدرک پیش‌دانشگاهی نیز عمل می‌کند و شما برای ادامه تحصیل دو راه پیش رو دارید:

  1. برای لیسانس یا کارشناسی ناپیوسته ثبت‌نام کنید. این مقطع تحصیلی ادامه فوق دیپلم است.
  2. از ابتدا وارد لیسانس یا کارشناسی پیوسته شوید. این مقطع تحصیلی ادامه دبیرستان و پیش‌دانشگاهی است.

مدرک فوق‌دیپلم به‌صورت ناپیوسته

فقط بعد از ۱۲ سال تحصیل می‌توانید ثبت‌نام کنید

گذراندن ۱۲ سال تحصیلی در مدرسه به معنی داشتن دیپلم نظام قدیم ۶-۶ یا ۵-۳-۴، پیش‌دانشگاهی نظام آموزشی ۵-۳-۳-۱ یا نظام جدید ۳-۳-۳-۳ است.

بدون کنکور است “مدرک فوق دیپلم”

کنکور از فوق‌دیپلم یا کاردانی ناپیوسته نیز برداشته‌شده و داوطلبان ورود به دانشگاه می‌توانند بدون شرکت در کنکور در این مقطع تحصیلی ثبت‌نام کنند.

دانشگاه‌هایی که در مقطع کاردانی ناپیوسته دانشجو می‌پذیرند عبارت‌اند از دانشگاه روزانه، نوبت دوم (شبانه)، آزاد و غیرانتفاعی. ثبت‌نام همه این دانشگاه‌ها هم‌زمان و از طریق یک دفترچه راهنما انجام می‌شود که در بهمن‌ماه هرسال در سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود.

امکان ادامه تحصیل وجود دارد

ادامه تحصیل از مقطع کاردانی ناپیوسته نیز همانند کاردانی پیوسته است؛ به‌عبارت‌دیگر شما می‌توانید با این مدرک برای کارشناسی پیوسته ثبت‌نام کرده و لیسانس بگیرید و یا اینکه از ابتدا یک فوق‌دیپلم دیگر بگیرید.

جمع‌بندی “مدرک فوق دیپلم”

با توجه به تمام آنچه گفته شد، مدرک فوق‌دیپلم که جدیداً کاردانی نامیده می‌شود، به دو صورت پیوسته و ناپیوسته ارائه می‌شود.

تفاوت های مدرک کاردانی پیوسته و ناپیوسته در پیش‌نیاز ورود به آن‌ها، نوع رشته‌هایی که در هر مقطع ارائه می‌شود و دانشگاه‌هایی که آن‌ها را ارائه می‌دهند بوده و ارزش مدرک آن‌ها با هم تفاوتی ندارد؛ مثلاً برخی رشته‌ها مثل کاردانی دامپزشکی فقط به‌صورت ناپیوسته (نیازمند به پیش‌دانشگاهی) ارائه می‌شوند یا برخی دانشگاه‌ها مثل فنی حرفه‌ای و علمی کاربردی فقط کاردانی پیوسته دارند.

شما باید با توجه به مدرکی که تاکنون اخذ کرده‌اید و رشته‌ای که به آن علاقه‌مندید تصمیم بگیرید که کدام نوع فوق‌دیپلم را انتخاب کنید

کاربران گرامی! شما می توانید با ثبت نظرات و پیشنهادات خود در بخش نظرات مارا از دیدگاه هایتان مطلع نمایید.

از این مطالب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.