مزالازین

مزالازین

مزالازین

با سلام و سپاس از حسن انتخابتون…
ما در سایت مهارتو قصد داریم اطلاعاتی درباره “مزالازین” را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.با ما همراه باشید.

عوارض و موارد مصرف قرص مزالازین

قرص مزالازین (Mesalazine) از داروهای ضدالتهاب است که به منظور درمان برخی مشکلات گوارشی مثل کولیت روده مورد استفاده قرار می‌گیرد. تهوع، سردرد، استفراغ و اسهال برخی از عوارض مصرف مزالازین است.

مشکلات گوارشی انواع مختلفی دارد و بسیاری افراد را درگیر کرده است. شاید به جرات بتوان گفت یکی از دلایل بروز چنین مشکلاتی داشتن تغذیه ناسالم است. با اصلاح شیوه تغذیه و مصرف مواد غذایی مفید می‌توان تا حد زیادی از بروز چنین مشکلات و بیماری‌هایی که درمان طولانی‌مدت هم دارند، پیشگیری کرد. یکی از مشکلات گوارشی بیماری “کولیت روده” است. این بیماری، یکی از بیماری‌های مزمن روده است که با ایجاد التهاب طولانی مدت در بخشی از سیستم گوارشی، باعث بروز دردهای فراوان شکمی در افراد می‌شود. متاسفانه هنوز درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است. اما با مصرف برخی از داروها می‌توان تا حد زیادی علائم آن را کاهش داده و شدت درد را کنترل کرد. قرص مزالازین یکی از داروهای تجویزی در این زمینه است.

قرص مزالازین چیست؟

مزالازین یک داروی ضدالتهاب است که برای درمان برخی مشکلات گوارشی نظیر کولیت، کرون، اولسراتیو، پروکتیتیس و پروکتوسیگموئیدیتیس تجویز می‌شود. علاوه بر قرص، این دارو به اشکال دیگری مانند شیاف هم وجود دارد.

عوارض جانبي مصرف دارو :

از عوارض معمول مصرف اين دارو كه ناشي از اختلالات گوارشي مي باشند، مي توان به تهوع، شكم درد و اسهال، اشاره نمود. ضمناً اگر دچار ظاهر شدن جوش گشتيد بدون درنگ پزشك را در جريان قرار دهيد.
نكته احتياطي : اگر به دردهاي مزمن كبدي يا كليوي دچار مي باشيد و يا نسبت به آسپرين حساسيت داريد، قبل از مصرف اين دارو، پزشك معالج خود را آگاه سازيد.
مصرف دارو براي زنان حامله : چون مفيد بودن اين دارو براي مصرف در دوران حاملگي به اثبات نرسيده است، لذا بهتر است با پزشك مشورت شود.
مصرف دارو براي زنان شيرده : چون مفيد بودن اين دارو براي اينگونه زنان ثابت نشده است لذا بهتر است با پزشك مشورت شود.
مصرف دارو براي بچه ها و اطفال : براي بچه هاي زير 15 سال مجاز نمي باشد.
مصرف دارو براي افراد بالاي 60 سال : اگر افراد اين گروه سني مبتلا به نارسايي كليوي باشند كاهش دوز مصرفي مجاز دارو ضروري مي باشد.

منبع: سایت ستاره

از این مطالب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.