پرنده یاکریم

پرنده یاکریم

پرنده یاکریم

با سلام و سپاس از حسن انتخابتون…
ما در سایت مهارتو قصد داریم اطلاعاتی درباره “پرنده یاکریم” را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.با ما همراه باشید.

پرنده یاکریم

یاکریم یا کبوتر سوگوار

پرنده یاکریم

یا کریم کبوتری شایسته با دم باریک و سر کوچک است که در سراسر جهان وجود داشته و به عنوان یک کبوتر  عمومی برای تمام مکان ها شناخته می شود. در کشور ما به این کبوتر یا کریم می گویند ولی می توان آن را با عنوان های دیگری مثل کبوتر سوگوار که به انگلیسی Mourning Dove ترجمه می شود، شناخت. یا کریم ها بیشتر مواقع یا بر روی سیم های تلفن نشسته اند و یا اینکه بر روی زمین در میان علوفه ها به دنبال دانه برای خوردن می گردند. آنها مانند یک گلوله اسلحه به صورت مستقیم و با سرعت بالا پرواز می کنند. صدای یاکریم شبیه صدای گریه یا عزاداری است و علت نام گذاری این کبوتر به عنوان یاکریم یا کبوتر سوگواری نیز داشتن همین صدای نرم و ظریف است. وقتی می خواهند از روی زمین بلند شوند و پرواز کنند، بال های آنها صدای تیزی ایجاد می کند. یاکریم آمار بیشترین شکار را در آمریکای شمالی از آن خود کرده است.
برای نگهداری و یا ترغیب آنها به نشستن در حیاط خانه‌ی شما می توانید بذر ها و دانه های پراکنده متفاوتی در حیاط خود بکارید و یا مقداری بر روی زمین بپاشید تا بتوانید مکانی برای لانه سازی آنها فراهم کنید. گربه های خانگی خود را داخل خانه نگهداری کنید. پرندگانی مثل یاکریم هستند که بیشتر وقت خود را بر روی زمین می گذارنند؛ این پرنده ها نسبت به سایر پرنده ها بیشترین موقعیت و خطر شکار توسط گربه ها را دارند.

حقایق جالب در مورد یاکریم

• در طول فصل تولید مثل ممکن است شما سه کبوتر یاکریم را در حال انجام حرکت های مشترک ببینید. این نوعی نمایش اجتماعی است. در این نمایش ها معمولا پرنده‌ای که جلوتر از همه قرار دارد از نوع نر است. پرنده دوم مانند پرنده اول از جنس نر است که پرنده جلویی را به عنوان رقیب خود برای پیدا کردن لانه دنبال می کند. سومین کبوتر از نوع ماده است که برای جفتگیری همراه می شود تا در این نمایش کمی جنب و جوش داشته باشد یا کمی گردش کند.
پرنده یاکریم تمایل شدیدی به تغذیه از روی زمین دارد. آنها معمولا تمام وعده های غذایی روزانه خود را از روی زمین جمع آوری می کنند و می بلعند. آنها تمام دانه ها را در داخل چینه دان خود ذخیره می کنند. پس از پر کردن چینه دان، آنها برای هضم وعده های غذایی به یک جای امن پرواز می کنند.
• کبوتر های سوگواری تقریبا 12 تا 20 درصد وزن خود را به صورت روزانه تغذیه می کنند.
• یکی از دلایل زنده ماندن یاکریم ها در بیابان این است که آنها می توانند از آب های شور چشمه های بهاری (با درصد شوری تقریبا نصف شوری آب دریا) بنوشند و زمان زیادی با همان مقدار آب سپری کنند.

پرنده یاکریم

کبوتر یاکریم فراوان ترین و رایج ترین پرنده در آمریکای شمالی محسوب می شود.
• هر سال شکارچیان پرنده بیش از 20 میلیون کبوتر از این نژاد شکار می کنند، با این حال در حال حاضر با توجه به فراوانی این پرنده حدودا 350 میلیون کبوتر سوگواری در آمریکای شمالی وجود دارد.

یاکریم کجا یافت می شود؟

شما می توانید یاکریم ها را در سراسر محل زندگی خود روی سیم های تلفن یا قسمت های مشابه پیدا کنید. همچنین در قسمت های وسیع و کم جمعیت که بر روی زمین دانه هایی برای پرندگان ریخته شده می توانید تعداد زیادی از این نوع پرنده را مشاهده کنید.

محل سکونت

در درجه اول باید به این نکته توجه کنید که یک پرنده آزاد با تعداد زیاد در یک کشور وسیع می تواند در قسمت های بسیار زیادی مثل سیم های تلفن و لبه جاده ها، حاشیه خیابان و قسمت های وسیع، حاشیه جنگل ها، روی شاخه درختان وجود داشته باشد. این مناطق را برای سکونت و اقامت کوتاه یا بلند مدت انتخاب خواهند کرد. برای تغذیه از چمنزارها، مزارع کشاورزی، حیات خلوت و کنار جاده ها استفاده می کنند.

تغذیه پرنده یاکریم

دانه های مختلف 99 درصد از برنامه غذایی یاکریم ها را تشکیل می دهند که این دانه ها شامل حبوبات، غلات، بادام زمینی، علف های وحشی، علف های هرز، گیاهان متفاوت دیگر و بعضا توت ها می شوند. مشاهده شده است که آنها گاهی حلزون می خورند. کبوتر های سوگواری به طور کلی در روز 71 کالری تغذیه می کنند.

پرنده یاکریم

ساختن لانه پرنده یاکریم

یاکریم ها معمولا در میان شاخ و برگ های انبود درختان و یا شاخه‌ای تنها از درختان همیشه سبز، باغچه، چوب پنبه یا تاک لانه‌ی خود را می سازند. همچنین مشاهده شده که بعضی از آنها لانه های خود را بر روی زمین میسازند. این نوع لانه ها بیشتر در غرب دیده شده است. این نوع پرنده بدون ایجاد مزاحمت برای انسان ها در قسمت هایی نزدیک به خانه‌ی آنها یا مکان های دیگر مثل برآمدگی های لبه بام خانه ها، کناره های جوی آب یا تجهیزات رها شده به لانه سازی می پردازند.
برای ساختن لانه ها از سوزن های روی برگ های درخت کاج، شاخه ها، ساقه های چمن با روپوش هایی از همین جنس استفاده می کنند. بیش از دو تا چهار روز طول می کشد که یاکریم های نر شاخه های مورد نظر برای ساختن لانه ها را به ماده ها می دهند و در حالی که پشت آنها ایستاده است شاخه ها را به یکدیگر متصل می کند. این شاخه ها توسط یاکریم ماده با اندازه 8 اینچ به همدیگر متصل می شود. این نوع پرنده بعضی اوقات از لانه های ساخته شده سایر پرنده ها یا کبوترهای سوگواری دیگر استفاده می کند.

مشخصات اخلاقی پرنده یاکریم

از رایج ترین رفتارهای این نوع پرنده تغذیه از روی زمین است. آنها خاک
های روی زمین را کنار میزنند یا به آنها نوک می زنند ولی خراش یا
خرابی روی آنها ایجاد نمی کنند. جفت های مرتبط با هم طبق
تشریفاتی که در میان زوج های یا کریم بوده است، پنجه های خود را در
قسمت گردن جفت خود به صورت نوازش حرکت می دهند. پس از مدت
زمانی آنها به سمت چنگ زدن نوک ها و کوبیدن سر ها به یکدیگر
پیشروی می کنند.

پرنـــده

حفاظت و نگهداری

همانطور که گفته شد، یاکریم پرنده در سایر قسمت ها و بخش های
قاره‌ای وجود دارد. ولیکن ذکر این نکته ضروری است که بر اساس
بررسی سازمان اصلاح و نژاد پرندگان در آمریکا، جمعیت این نوع کبوتر در
آمریکای شمالی بین سال های 1966 تا 2015 حدود 15 درصد کاهش
یافته است. همکاران و محققان در این زمینه جمعیت جهانی برای
پرورش یاکریم ها را 120 میلیون تخمین می زنند که 81 درصد آنها در
ایالات متحده، 19 درصد در مکزیک و 5 درصد در کانادا هستند. به دلیل
کاهش تعداد این نوع از پرندگان، در حال حاضر مدیران مربوطه تعدادی
خاصی را برای شکار آنها تعیین کرده اند تا بتوان بر روی تعداد آنها نظارت
کرد.

کاربران گرامی! شما می توانید با ثبت نظرات و پیشنهادات خود در بخش نظرات مارا از دیدگاه هایتان مطلع نمایید.

از این مطالب دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.