چرتکه بهتره یا شطرنج

چرتکه بهتره یا شطرنج

چرتکه بهتره یا شطرنج؟

با سلام و سپاس از حسن انتخابتون…
ما در سایت مهارتو قصد داریم اطلاعاتی در مورد اینکه “چرتکه بهتره یا شطرنج” را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.با ما همراه باشید.

کودکم را به کدام کلاس بفرستم؟

برای اینکه بتوانید خودتان نتیجه گیری کنید که آیا چرتکه برای کودکتان مفید تر است یا شطرنج؛ فواید هر کدام را برایتان تشریح می کنیم تا ببینید چرتکه بهتره یا شطرنج؟ کدامیک با انتظارات شما تطابق بیشتری دارد و برای کودک شما مناسب تر است:

چرتکه بهتره یا شطرنج
چرتکه بهتره یا شطرنج

چرتکه بهتره یا شطرنج

چرتکه با توجه به اینکه یک ابزار کار آمد بسیار قدیمی است اما در دنیای مدرن امروز حرف های بسیاری با خود به همراه دارد. اگر دانش آموز شما به هر دلیلی در درس ریاضی دچار مشکل شده است و شما تمام راه ها را برای بالا بردن سواد او در درس ریاضی به کار گرفته اید برای شما یک پیشنهاد جدید داریم. به شما توصیه می کنیم کلاس های آموزشی چرتکه را نیز امتحان کنید بدون تردید پس از طی شدن فرایند یادگیری شگفت زده خواهید شد.

چرتکه مزیت های بسیاری را از آن کودک شما می کند. در ابتدا می توانید به بالا رفتن سواد ریاضی در دانش آموز اشاره ای داشته باشیم. مهارت آموزی با استفاده از این فن سبب می شود اعتماد به نفس حل مسئله در کودک شما افزایش پیدا کند و سخت ترین صورت مسئله ها در کوتاه ترین زمان ممکن حل شود.

دانش آموز تمرکز بیشتری را به دست می آورد زیرا مجبور است از ذهن خود در فرایند حل مسائل ریاضی کمک بگیرد. شکل گیری مفهوم و مهارت های حل مسئله به طرز چشم گیری افزایش پیدا می کند و دیگر دانش آموز از کلاس درس ریاضی فراری نخواهد بود.

چرتکه بهتره یا شطرنج

 چه عملیاتی را با استفاده از چرتکه می توان انجام داد
چرتکه این مهم را برای دانش آموز فراهم می آورد که بدون نیاز به ماشین حساب در مدت زمان بسیار کمتری به نسبت ماشین حساب فرایند محاسباتی را به انجام برساند. جمع، تفریق، ضرب و تقسیم چهار عمل اصلی ریاضی است که با استفاده از چرتکه به انجام می رسد.

بر فرض اگر برای جمع کردن سی عدد چهار رقمی نیاز به مدت زمانی در حدود سه دقیقه برای ماشین حساب زدن است. با استفاده از چرتکه دانش آموزد شاید در مدت زمان بیست ثانیه ای بتواند به جواب نهایی دست پیدا کند.

– چرتکه برای جمع و تفریق و ضرب و تقسیم استفاده می شود

-استفاده از چرتکه بسیار آسان است و در تصور ریاضیات کمک کرده و محاسبات ذهنی را تقویت می کند

-در یادگیری سیستم اعداد پایه کمک میکند

-مهارت کار کردن با اعداد را افزایش می دهد

–سرعت را در حل مسائل ریاضی حتی سریعتر از یک کامپیوتر مدرن افزایش می دهد

–مزیت اصلی و نتیجه استفاده از چرتکه بهبود تمرکز و تکامل مغز از طریق مشاهده است

حالا ببینیم شطرنج چه فوایدی برای کودکان دارد؟

چرتکه بهتره یا شطرنج
چرتکه بهتره یا شطرنج

چرتکه بهتره یا شطرنج

۱. شطرنج در پیشگیری از آلزایمر در آینده مؤثر است

وقتی شطرنج بازی می‌کنید، فعال‌ترین عضو بدن مغز است. مغز مانند یک عضله عمل می‌کند. به همین دلیل، برای حفظ سلامت و پیشگیری از صدمات، به تمرینات مداوم نیاز دارد. پژوهش‌های پزشکی نشان می‌دهند شطرنج بازی‌کردن احتمال بروز «زوال عقل» را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، شطرنج عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد. به همین دلیل، از بروز عوارض آلزایمر (گم کردن آدرس، فراموش کردن نام‌ها و …) در افراد مبتلا جلوگیری می‌کند.

شطرنج از بروز اختلال‌هایی مانند اضطراب و افسردگی در آلزایمری‌ها نیز پیشگیری می‌کند. نشریهٔ «The New England Journal of Medicine» پژوهش جالب‌توجهی دربارهٔ تأثیر فعالیت‌های ذهنی در پیشگیری از آلزایمر منتشر کرده است. این پژوهش نشان می‌دهد احتمال زوال عقل در افراد بالای ۷۵ سالی که به فعالیت‌های ذهنی (مانند شطرنج) می‌پردازند بسیار کمتر از افراد کهن‌سالی است که فعالیت ذهنی ندارند.

۲. شطرنج موجب افزایش یادگیری در کودکان می‌شود

آنتنی را تصور کنید که سیگنال‌های مختلف را دریافت می‌کند. هر‌چه تعداد آنتن‌های شما بیشتر باشد، سیگنال‌های بیشتری را دریافت می‌کنید و گیرایی‌تان افزایش می‌یابد. دندریت‌ها، آنتن‌های عصبی ما هستند. این یاخته‌های عصبیِ درخت‌مانند، سیگنال‌های دریافتی از سلول‌های عصبی را به نورون‌ها انتقال می‌دهند. یادگیری شطرنج یک فعالیت فکری مداوم است که در سنین کودکی موجب رشد و توسعه مداوم دندریت‌ها می‌شود.

۳. شطرنج ضریب هوشی (IQ) فرزندان شما را افزایش می‌دهد

افراد تیز‌هوش شطرنج بازی می‌کنند. جای تعجب ندارد که شطرنج هوش کودکان را افزایش می‌دهد. پژوهشی گسترده بر روی ۴۰۰۰ کودک ونزوئلایی این موضوع را اثبات کرده است. ضریب هوشی کودکان (دختر و پسر) مورد پژوهش پس از تنها ۴ ماه آموزش شطرنج افزایش یافت!

حرکت‌دادن مهره‌ها یک فعالیت معمولی نیست بلکه نتیجه بالا‌رفتن هوش است. اگر دوست دارید که فرزند‌تان با ضریب هوشی بالای خود بدرخشد، دنیای شطرنج منتظر او‌ست.

۴. شطرنج مهارت‌های حل مسئلهٔ کودکان را تقویت می‌کند

در دنیای رو‌به‌توسعهٔ امروزی، ما هر روز و در هر مرحله از زندگی با مشکلات و موانع فراوانی رو‌به‌رو می‌شویم. ما برخی از این مسائل را رفع‌و‌رجوع می‌کنیم اما به دلیل اینکه مهارت‌های حل مسئله ما ناقص است، از حل بسیاری مسائل نا‌توانیم.

والدین موظف‌اند فرزندان خود را برای رو‌یا‌رویی با این مسائل آماده کنند. والدین باید شیوهٔ حل مسئله و عبور از موانع را به کودکان آموزش دهند. هرچه زود‌تر شروع کنید، اعتماد به نفس و استقلال کودک شما سریع‌تر تقویت می‌شود. شطرنج نمونه‌ای درخشان از آموزش مهارت‌های حل مسئله است. اجازه دهید فرزند‌تان با شطرنج بازی‌کردن به فردی دارای مهارت حل مسئله و اعتماد به نفس بالا تبدیل شود.

۵. شطرنج مهارت‌های تجسم فضایی (هندسی) را افزایش می‌دهد

توانایی تجسم فضایی در محاسبات بازی شطرنج اهمیت بالایی دارد. بازیکنان باید وضعیت مهره‌ها را در ۱۰ حرکت آینده محاسبه کنند، تغییرات بازی را تجسم کنند، موقعیت خود‌شان را پس از چند حرکت تصور کنند و محاسبات ذهنی سنگینی انجام دهند.

به‌تازگی پژوهشی دربارهٔ «برتری مردان در شطرنج» انجام شده است. این پژوهش نشان می‌دهد توانایی تجسم فضایی در مردان، توسعه‌یافته‌تر از زنان است. یعنی توانایی تجسم اشیاء در فضا، تصور یک موقعیت و دست‌کاری ذهنی تصاویر در مردان قوی‌تر از زنان است. این توانایی نقش مهمی در تفکرات و محاسبات بازی شطرنج دارد. در بازی شطرنج باید مسائل پیچیده و زیر‌مجموعه‌های این مسائل را حل کرد. حل این مسائل تنها زمانی ممکن است که ضریب هوشی فرزند شما بالا باشد.

۶. شطرنج حافظهٔ کودک شما را تقویت می‌کند

تصور عموم مردم این است که شطرنج حافظه را تقویت می‌کند. خوشبختانه این تصور درست است. وقتی شطرنج بازی می‌کنید باید حرکات رقیب و موقعیت‌هایی که به نفع او هستند را به یاد بسپارید. برای موفقیت در بازی شطرنج باید راهبرد‌های آغاز بازی و فوت‌و‌فن‌های آن را از بر کرد. همین مورد به‌تنهایی برای تقویت حافظهٔ فرزند شما کافی‌ست.

۷. شطرنج هر دو سمت مغز را تقویت می‌کند

تصور می‌شد شطرنج‌باز‌های قهار برای انجام محاسبات فضایی و تجسم‌های ذهنی بیشتر از سمت چپ مغز استفاده می‌کنند. تا این که پژوهشگران آلمانی به نتایج عجیبی دست یافتند! پژوهش آنها نشان می‌داد در بازی شطرنج، نیمکرهٔ راست مغز به‌اندازهٔ نیمکرهٔ چپ فعال است.

بله، بازیکنان شطرنج از تمام مغز‌شان استفاده می‌کنند. والدین گرامی! بازی شطرنج و آموختن قواعد و فنون آن هر دو سمت مغز فرزندان شما را تمرین و توسعه می‌دهد.

۸. شطرنج خلاقیت کودکان را افزایش می‌دهد

مغز یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است. یک عضو بدن با وزن تقریبی ۱٫۳ کیلو‌گرم و
دارای ۱۰۰ میلیارد نورون با ۱۰۰ تریلیون اتصالات عصبی مدیر بدن ما‌ست.
نیمکره‌های مغز بسیار شبیه به هم هستند اما نحوهٔ فعالیت و پردازش اطلاعات آنها
بسیار متفاوت است. نیمکرهٔ چپ مغز مسئول تفکر تحلیلی و روشمند و نیمکرهٔ راست
مسئول تفکر خلاق یا هنری‌ست.

پژوهشی ۳۲ هفته‌ای که روی دانش‌آموزان کلاس ۷ تا ۹ انجام شد، تأثیر فعالیت‌های
متفاوت مانند شطرنج، استفاده از رایانه و … بر خلاقیت نوجوانان را بررسی کرد.
نتایج این پژوهش نشان می‌دهند نوجوانانی که شطرنج بازی می‌کنند در مقایسه با
دیگران خلاقیت بالا‌تری به دست می‌آورند. در حقیقت افزایش خلاقیت بزرگ‌ترین
دستاورد طرفداران شطرنج است.

۹. شطرنج تمرکز فرزند شما را بهبود می‌دهد

تمرکز یکی از مهم‌ترین الزامات بازی شطرنج است. محال است بتوانید در حین بازی
شطرنج به چیز دیگری فکر کنید و برنده شوید. در بازی شطرنج، رقبا حرکات‌شان را
به فرزند شما اطلاع نمی دهند. بنابراین فرزند شما باید روی بازی متمرکز باشد و به
تمام حرکات و جزئیات بازی حریف دقت کند. به این ترتیب شطرنج باعث افزایش
تمرکز کودکان می‌شود. بهبود تمرکز به دیگر فعالیت‌های کودکان نیز سرایت می‌کند.

۱۰. شطرنج برنامه‌ریزی و دور‌اندیشی را آموزش می‌دهد

دوران نوجوانی خود را به‌ یاد بیاورید. شاید حسرت انجام کاری را می‌خورید و آرزو
می‌کنید آن کار را بدون فکر‌کردن به عواقبش انجام نداده بودید. همهٔ شطرنج‌باز‌ها
همواره در حال برنامه ریزی و پیش‌بینی آینده هستند،‌ فرقی نمی‌کند کجا باشند! این یکی
از ویژگی‌های شخصیتی بازیکنان شطرنج است.

برنامه‌ریزی یکی از اقدامات مهم در بازی شطرنج است. این ویژگی به بخشی از
شخصیت بازیکنان تبدیل می‌شود و آنها را به تبعیت از این قوانین مجبور می‌کند. اگر
نوجوانی می‌خواهید که دارای مهارت برنامه‌ریزی است، اکنون زمان اقدام کردن است.

از این مطالب دیدن فرمایید

ویکتوریا اودینتکوا

اصلا خواستگار ندارم

هلوشو بدم لیموشو بدم ینی چه؟

مجری گرینگو شو

ویژگی روتختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.